Mindbug: Battlefruit Kingdom & King of Tokyo

 

Mindbug is het minimalistische kaartspel van de hand van Richard Garfield, de bedenker van Magic The Gathering. Twee spelers proberen hierbij met een deck van 10 kaarten het leven van hun tegenstander tot nul te herleiden. Het spel viel niet alleen op door zijn maffe, hybride creaturen en zijn simpele opzet, maar vooral door de mogelijkheid om die creaturen te stelen wanneer ze gespeeld werden. Dat er zo per speler maar 2 'steals' beschikbaar zijn, zorgde voor heel wat dilemma's en kantelmomenten. Wie meer wil weten over het originele spel, kan hier de oorspronkelijke bespreking terugvinden.

Dit jaar mochten we in Essen 2 uitbreidingen ontvangen die apart gespeeld kunnen worden, of zelfs gecombineerd, al dan niet met het basisspel.


Battlefruit Kingdom

 


Het thema 'fruit' wordt hier ten volle benut om weer met absurde hybrides naar voren te komen. Wat dacht je bijvoorbeeld van een Bananapus (banaan /octopus) of een Coconut Crab? Het artwork spreekt alleszins tot de verbeelding. Aan de basiseigenschappen zelf is dan weer niet gesleuteld (fast, sneaky, tough etc). Wel nieuw is dat sommige kaarten fruit tokens in het spel brengen, waar elke beurt ééntje van verwijderd moet worden. Als het laatste fruit verdwijnt, wordt een 'harvest' actie getriggerd die best wel pittig kan zijn (bvb neem controle over een creatuur van sterkte 6 of meer). Eigenlijk een uitgesteld Play effect als het ware. In combinatie met de uitbreiding Battlefruit Galaxy (die we helaas nog niet hebben) kan je zelfs tokens naar andere kaarten verdelen, waar ze als brandstof gebruik worden om effecten te triggeren, of een aanval te activeren. Dat dit weer leuke combo's mogelijk maakt, spreekt voor zich.

Een laatste aardigheid is dat twee draaischijven geïncludeerd zijn om de levenspunten op bij te houden (gaande van 0 tot 7). Dat werkt iets aangenamer dan met losse kaarten.




King of Tokyo


 Het monstergevecht om Tokyo is al jaren een favoriet in onze club. Lees hier de bespreking er maar eens op na. Het was dan ook een aangename verrassing om dit als thema terug te vinden voor een Mindbug uitbreiding. Naast klassieke monsters als Kong en de Kraken zijn er ook heel wat mecha-gerelateerde figuren om in de SF-sfeer te blijven. Maar de grote knipoog naar het originele King of Tokyo is de overname van het energieconcept en de powerkaarten die je ermee kan kopen. Er worden traditiegewijs namelijk steeds 3 kaarten opengelegd die aan een bepaalde kost onmiddellijk een interessant effect opleveren (neem een kaart van een aflegstapel, versla een creatuur met kracht X, doe 1 schade, ...). Daarvoor moet je natuurlijk eerst aan energie komen, en ook dat is mooi opgelost.

Sommige kaarten hebben namelijk een of twee dobbelsteensymbolen, en dat betekent dat elke keer als je met die kaart aanvalt, je mag dobbelen. Het resultaat van die worp kan 3 kanten op: je aanval wordt sterker, je wint energieblokjes, of je tegenstander moet 1 kaart afleggen (woppa!). Je mag 1 keer herdobbelen, maar het laatste resultaat 'plakt'. Dit mechanisme is ook weer een link naar King of Tokyo. Het enige dat ontbreekt is de troonpositie, maar dat is uiteraard lastig met twee spelers.

Ook hier vind je twee draaischijven (deze keer gaande van 0 tot 10) voor de levenspunten, maar men heeft afgezien van een schijf voor overwinningspunten. Een logische keuze me dunkt omdat Mindbug nog steeds focust op het duel op leven en dood tussen twee spelers. In elk geval is de connectie met King of Tokyo zeer geslaagd.




Beide uitbreidingen voegen wat mij betreft genoeg nieuwigheden en variatie toe om hun aankoop te rechtvaardigen. Mijn voorkeur gaat uit naar King of Tokyo omdat het energieaspect meer impact lijkt te hebben op het spelverloop dan de fruittokens van Battlefruit Kingdom, alhoewel daar dan weer de creaturen voor meer hilariteit zorgen. Het mengen van sets lijkt mij iets minder evident omdat dan de balans verstoord kan geraken, dus daar zal toch over nagedacht moeten worden. Je speelt ten slotte maar met 10 kaarten, en als daar toevallig niks (of heel weinig) van energie of fruit tussen zit, blijf je op je honger zitten en val je terug op de basisbelevenis. Wat ook niet slecht is uiteraard.


Deze spellen werd geschonken door Nerdlab Games en zijn vanaf nu te spelen bij Het Geel Pionneke. Het originele Mindbug is te koop bij Lotana met de gekende korting voor leden.




Aantal spelers: 2
Speelduur: 15 - 25 min
Leeftijd: vanaf 8 jaar


Reacties

Populaire posts