Scream! (Campers vs Creatures)

 


Scream! verwijst in dit geval niet naar de fameuze slasherfilmfranchise, maar situeert zich toch in het horrorgenre. Je bevindt je namelijk in een vakantiekamp dat verstoord wordt door allerlei creaturen gaande van spinnen tot weerwolven en andere onzalige gasten. Deze ongewenste bezoekers komen in de vorm van kaarten met een bepaalde waarde. De bedoeling is nu om die kaarten te elimineren of ruilen (of nog beter: door te geven) zodat je aan het einde van de ronde een zo laag mogelijke totaalwaarde hebt. Wie na 3 rondes de laagste score heeft, heeft het veiligste kamp georganiseerd en wint daarmee het spel.

De kaarten, genummerd van 1 tot 13, worden geschud en gedeeld over de kampplaats van elke speler: 5 kaarten gedekt, de 6e open. De overige vormen de trekstapel, daarvan wordt de bovenste kaart al op de aflegstapel gelegd. Merk op dat niet alle waardes even vaak voorkomen. De spelers mogen hun gedekte kaarten bekijken en rangschikken naar keuze. Van laag naar hoog lijkt logisch, maar als andere spelers dat ook weten, kan dat hun een voordeel geven. Let er dus mee op!


 Te beginnen met de startspeler komt iedereen om en om aan de beurt. Daarbij heb je 3 opties: een kaart van de trekstapel nemen, een kaart van de aflegstapel nemen, of gillen (vandaar de titel Scream). De meer behoudende speler kan desgevallend ook kiezen voor een simpele klop op de tafel. De randvoorwaarde is evenwel dat je 2 of minder kaarten hebt aan het begin van je beurt. Die eindigt dan onmiddellijk. De andere spelers doen dan de ronde uit, waarna alle kaarten opgeteld worden. Heb je effectief het laagste totaal, dan scoor je 0 punten voor die ronde. Heb je niet het laagste, dan krijg je 10 strafpunten bovenop je kaartentotaal. een goede inschatting maken is dus belangrijk. De overige spelers noteren simpelweg hun totaal.


 

Als je daarentegen een kaart getrokken hebt, heb je weer meerdere keuzes. De eenvoudigste mogelijkheid is ze gewoon direct afleggen (als je er niks mee kan of wil aanvangen). Iets productiever is om 1 of meerdere kaarten van je kamp (al dan niet gedekt) te vervangen door de nieuwe kaart (gedekt indien afkomstig van de trekstapel, open indien van de aflegstapel). Belangrijk: in principe moeten alle gekozen kaarten van dezelfde waarde zijn. Maar je kan uiteraard bluffen. Daarom kunnen de andere spelers je interpelleren: je moet dan de gedekte kaarten onthullen. Was de interpellatie terecht, dan krijg je je kaarten terug en moet je er één extra van de trekstapel gedekt bijleggen. De uitdager mag bovendien een kaart van zijn kamp afleggen. Had je niet gebluft, mag je je kaarten alsnog afleggen en is het de uitdager die een strafkaart moet nemen. Als niemand protesteert, leg je je kaarten gewoon af, zelfs als je gebluft had. Om de bluffers te beschermen, mogen zij hun niet betwiste kaarten gedekt afleggen.

Had je een kaart van de trekstapel genomen, dan mag je die ook als actie spelen (afhankelijk van het nummer). Dat omvat meestal het bekijken, wisselen of afleggen van kaarten waarbij de interpellatieregels eveneens gelden.


 De beurten gaan zo verder tot iemand gilt (en de eindfase ingaat) of tot de trekstapel op is. Er wordt dan overgegaan tot een gewone telling zonder bonus of malus. Na 3 rondes eindigt het spel en wint de speler met de laagste score.

Scream! heeft een origineel uitgangspunt en het blufaspect is leuk gevonden en draagt zeker bij tot de spelbeleving. Wie ooit Santoska heeft gespeeld weet zeker nog hoe lastig het kan zijn om te onthouden welke kaart waar ligt (gelukkig is er hier maar 1 rij). Het feit dat er regelmatig kaarten bijkomen en verdwijnen (zonder ze noodzakelijk te kennen) maakt het er niet makkelijker op. Het artwork blijft wat braafjes (ondanks de 14+ rating), maar de presentatie is verder oké. Ik vind het wel jammer dat het horrorgegeven niet meer tot uiting komt in de acties zelf. Mensen die een survivalgame verwachten zullen daardoor op hun honger blijven zitten. Voor wie het effectief als optimalisatiekaartspel aanvat, zal het in het begin wat moeite vragen met de verschillende acties (lang leve de overzichtskaarten), en de regels rond gedekt of open afleggen zijn niet altijd even duidelijk. Als je je verwachtingen niet laat misleiden (door de subtitel) dan ontdek je een ludieke variatie op het thema van je kaartenset reduceren. Probeer en oordeel zelf!

Dit spel werd geschonken door Bézier Games en is vanaf november te spelen bij Het Geel Pionneke.

 

Aantal spelers: 2 - 5
Speelduur: 30 min
Leeftijd: vanaf 14 jaar
Bekijk op Instagram


Reacties

Populaire posts