Couperation
Wie het doosje al eens heeft vastgenomen, zal gemerkt hebben dat het enkel oosterse tekens (Koreaans, naar later zal blijken) vertoont. Dat is voor ons niet de eerste keer, maar tot onze verbazing bleek ook de handleiding volledig Koreaans. Ook het internet gaf niet thuis op de zoektocht naar een voor ons leesbare handleiding. Gelukkig kan er tegenwoordig veel met een scanner en de juiste AI tools, zodat ik toch een bruikbare tekst had om mee te werken.
In Couperation proberen spelers kaarten uit hun hand te spelen om een kaartpiramide van zeven lagen hoog te vormen, waarbij ze zich aan bepaalde regels voor het plaatsen van kaarten moeten houden. Het zal dus geen verrassing zijn dat dit een coöperatief spel is, dat wat aan The Game doet denken.
De kaarten in het spel zijn genummerd van 1 tot en met 50. Een aantal willekeurige kaarten, inclusief de 1 en 50, worden voor aanvang als reserve open opzij gelegd (4 to 6 kaarten, naargelang het aantal spelers). De spelers zelf starten met 3 kaarten op hand, die ze normaal gezien geheim moeten houden. Kaart 25 dient als referentie voor de onderste rij.
Tijdens je beurt trek je 0 tot 4 kaarten van de stapel, afhankelijk van welke kaart in de vorige beurt is gespeeld (elke kaart bevat een symbool dat dit aantal bepaalt). De eerste speler van het spel mag (bij gebrek aan een vorige beurt) één kaart te trekken . Vervolgens kun je een kaart open of dicht in de piramide leggen, zolang het maar aansluitend is. Binnen een rij moeten de kaartwaarden van links naar rechts oplopen; wanneer je een kaart op een hogere rij legt, moet deze worden ondersteund door twee andere kaarten, en moet de waarde van de nieuwe kaart tussen de waarden van de twee ondersteunende kaarten in liggen. Als je een kaart dicht legt, vervalt deze waardebeperking. Spijtig genoeg wordt er niet gezegd of je kan bouwen boven een gedekte kaart.
Als alternatief kun je twee kaarten naar de reserve afleggen en vervolgens een kaart uit de reserve pakken die gelijk is aan de som of het verschil van die twee kaarten. Eventueel kan je andere kaarten uit je hand uit het spel verwijderen om deze som of dit verschil met 1 te verhogen of te verlagen voor elke kaart die je zo gebruikt. Vervolgens plaats je deze kaart uit de reserve in de toren: op een lege plek of in plaats van een andere kaart, waarbij je de vervangen kaart aan je hand toevoegt. Ik veronderstel dat je op deze manier een blinde kaart kan corrigeren, of een open kaart kan recupereren om later ergens anders te spelen. Je kan ook gokken en als actie een blinde kaart omdraaien, maar als blijkt dat ze niet past, is het onherroepelijk game over. O ja, passen is geen optie.
Een onverwachte complicatie is dat er twee limieten zijn: je handlimiet die altijd 3 blijft, maar ook de reservelimiet moet gerespecteerd blijven op het einde van je beurt. Overtollige kaarten gaan trouwens uit het spel, dat kan je wel eens zuur opbreken. Je denk misschien: 50 kaarten en een piramide van 28, dat is 22 kaarten overschot, maar de keuze is gauw beperkter dan je gehoopt had.
Als het je lukt om een kaartenhuis van zeven lagen hoog te bouwen (oftewel met 28 kaarten) en al die kaarten met de beeldzijde naar boven liggen, dan win je. Aangezien er geen expliciete verliesconditie vermeld wordt, neem ik aan dat het spel doorgaat zelfs nadat het deck op is, totdat iemand geen geldige kaart meer kan spelen. Waarna je als groep verliest.
Er is ook nog een geavanceerde regel rond kaart 25, maar die zal ik jullie besparen. Weet enkel dat die kaart uiteindelijk op de top van de piramide zal moeten belanden. Alhoewel het niet expliciet vermeld wordt, heb ik de indruk dat dit spel ook wel geschikt is om solo te proberen, al dan niet met meerdere handen.
Couperation lijkt in eerste instantie eenvoudig, en qua regels is dat ook zo, maar in de praktijk valt dat toch tegen. Je zal behoorlijk moeten nadenken bij het opbouwen van de piramide. Het begint al bij de basis: daar moet je best voor een evenredige spreiding gaan, ideaal met 1 en 50 als hoekstenen. Dat is trouwens de enige positie waar je ze kwijt kan, want in een hogere rij zullen ze sowieso de bouwregels overtreden. Denk er ook aan dat ze in de reserve beginnen waar je ze kan oppikken, of alternatievelijk kan afleggen bij overschrijding van de limiet daar. En dat is nog maar 1 aspect. Zo zal je ook met gedekte kaarten moeten oppassen omdat je die alleen kan wegspelen met een passende kaart uit de reserve. Maar daar moet je zelf dan ook weer een geschikte combinatie voor hebben, dus evident is dat niet. Ervaring leert ons trouwens dat eens je met gedekte kaarten begint, het einde meestal nabij is. Mij is het alleszins nog niet gelukt om een spel winnend af te sluiten, maar de drang om het nog eens te proberen blijft wel groot. Als je denkt dat je het beter kan, neem de uitdaging dan aan en probeer de glazenpiramide te vervolledigen. Veel succes!
Dit spel werd geschonken door MTS Games en is vanaf nu te spelen bij Het Geel Pionneke.
Aantal spelers: 2 -
4
Speelduur: 15 min
Leeftijd: vanaf 8 jaar


.jpg)
Reacties
Een reactie posten